Architektoniczny gabinetu dentystycznego – co jest ważne?

Pracujemy minimum osiem godzin na dzień, co daje jedną trzecią dnia. Świadczy to, iż w pracy spędzamy najogromniejszą ilość czasu. Któż bo w obecnych czasach ma prawo pozwolić sobie na osiem godzin snu? Istotne jest wobec tego, żeby biuro, lub gabinet stomatologiczny, były wyposażone w taki sposób, by niwelowały niekorzystne skutki wielogodzinnej pracy siedzącej. W tym celu powstała dziedzina naukowa określana, jako funkcjonalność. Jej zadaniem jest dopasowanie stanowiska pracy do cech psychofizycznych człowieka. To właśnie dzięki zasadom ergonomii fabrykowane są coraz przyzwoiciej dostosowane do człowieka meble. Największe postępy zostały osiągnięte w dziedzinie krzeseł oraz foteli.

Naturalnie takie meble kosztują więcej, jakkolwiek odpowiedniej wydać finanse na fotel niż na środki przeciwbólowe albo kręgarza, czy masażystę. Ergonomiczny fotel podnosi również wydajność w pracy – przetestuj projekty gabinetów stomatologicznych. Na ogół wyposażony jest w kółka, co umożliwia szybkie przemieszczanie się po tych kilku metrach kwadratowych podłogi, na jakich żyje nowoczesny dentysta. Ergonomiczne siedzisko powinno mieć szansę regulacja wysokości oraz oparcia. Trzeba je albowiem dopasować do konkretnego człowieka. Nie wolno w takim razie skonstruować jednego modelu, który byłby perfekcyjny dla wszystkich ludzi.

Zgodny fotel biurowy ma obowiązek wymuszać na człowieku prawidłową sylwetkę ciała. Kręgosłup ma obowiązek być wyprostowany a mięśnie kręgosłupa nieznacznie napięte. Zarazem oparcie fotela powinno być na tyle elastyczne, by pozwalało od czasu do czasu odciążyć kręgosłup oraz nieznacznie się położyć, kiedy, na przykład, rozmawiamy przez smartfon. Krzesło, jakie posiada takie cechy umożliwia, tak oznaczane, ślęczenie dynamiczne. Taki fotel jest nieodzowny każdemu, kto funkcjonuje dłużej aniżeli cztery godziny w ciągu doby. Oparcie ergonomicznego fotela ma być wysokie. W miejscu, gdzie znajdują się lędźwie właściwie wyprofilowane. Siedzisko i oparcie muszą być tak stworzone, by bez względu na pozycję ciała całe plecy miały oparcie. Bardzo dobre firmy oferują wieloletnią gwarancję na swoje wyroby. Należałoby w takim razie inwestować pieniądze w funkcjonalność.

Dodaj komentarz