Co robić, gdy ktoś bliski umiera?

Zgon nie zezwala nam wybrać ani czasu, ani położenia. W następstwie tego wielokrotnie zdarza się, że Polacy konają poza własnymi domami, niekiedy nawet z dala od kraju. Duża grupa w ogóle już nie powraca do ojczyzny, do mieszkania, bo ich ciała zostają pomiędzy ogromnymi szczytami górskimi lub ewentualnie na dnie wodnych akwenów, ale większa część ciał wolno sprowadzić. Rodziny momentalnie przyjmują działania dotyczące sprowadzenia zwłok. Przewóz zwłok do kraju zajmuje dużo czasu. Zależy to także od okoliczności, w jakich dana jednostka zmarła, wypada uszanować wszelkie procedury i ceremoniały obcego kraju. Rodzina zmarłego może nie posiadać siły i odwagi, żeby przez to wszystko przejść. Transport zwłok na cmentarz, to nie wyłącznie przewóz samochodem czy też samolotem. To masa formalności, dokumentów, wizyt w placówce konsularnej, zakupu specjalnej do transportu trumny. Niemalże każdy cmentarz skrórzewo, który działa na rynku wiele lat, proponuje klientom swoje usługi w aspekcie pomocy załatwienia sprawy sprowadzenia zwłok oraz pochówku. Z taką pomocą, prościej jest przejść przez urzędowe sprawy definitywne. Na całym globie, w każdym kraju odnajdziemy groby Polaków, jacy zostali nam na zawsze.

Zazwyczaj są to ofiary działań wojennych w przeróżnych krajach, lub ewentualnie Ci, którzy tam założyli swoje rodziny i już pozostali na obczyźnie, niemniej jednak pośród bliskich. Wielu jest niemniej jednak takich, jacy wyjechali na kilka dni w kwestiach biznesowych, lub też na wycieczkę i gdzieś w świecie przyszło im zakończyć własne życie. Dla rodziny jest to zawsze olbrzymią tragedią, jakkolwiek ostatnią posługę w stosunku do zmarłego należy spełnić – sprowadzić zwłoki do domu. Transport zwłok na cmentarz jest niesłychanie powszechny.

Teraz, przede wszystkim duże natężenie odnotowuje każdy zakład pogrzebowy, obsługujący Holandię, Wielka Brytanię, Irlandię oraz Niemcy – wielu Polaków wyjechało tam właśnie za chlebem. Formalności połączone z wywiezieniem zwłok są analogiczne w wielu krajach. Najdroższym szczegółem obsługi takiego zlecenia jest przewóz zwłok do kraju. Tam, gdzie jest to dopuszczalne, używany jest transport samochodowy, lecz w wielu przypadkach wprost konieczny jest przewóz samolotem. W wypadku, gdy jednostka gospodarcza pogrzebowa może przywieźć jednym przewozem więcej zwłok, wydatki ulegają obniżeniu.

Dodaj komentarz