Fabrykacja kawy oraz jej klasyfikacja – jaki rodzaj kupić?

Kawę uprawia się jedynie w niektórych państwach. Jest to jednakże bardzo dochodowy biznes. Eksportowana jest niemal do wszystkich krajów – Europy, Ameryki, Azji. Bodajże wszyscy, w każdym zakamarku na ziemi pijemy kawę. Jak najbardziej robimy to na różne sposoby. Jednym kawa smakuje, inni jej nie konsumują, nie piją, wręcz jej nie lubią. Jednakowoż to jedynie od nas zależy, od stworzonego przez nas smaku czy gustu czy taką kawę będziemy pić. Jeżeli kawę eksportuje się nieomalże do wszystkich krajów oznacza to, iż musi być fabrykowana w ogromnych ilościach – i tak również jest w rzeczywistości. Każdego roku wytwarza się aż 7 milionów ton kawy. To rzeczywiście wiele. W zależności od tego, gdzie taka kawa zostanie wyprodukowana, z plantacji jakich krajów zostanie zebrana i jak zostanie przygotowana zależy jej smak.

A smaki są nadzwyczaj różne. Pewnie każdy z nas spotkał się z kawą bardziej gorzką czy taką, której smak był niemal słodkawy. Kawę wypada potrafić przygotować – przetestuj kawa peruwiańska. Nieraz taki napój nie jest zbyt pyszny – musimy go słusznie przyprawić.

Na półkach sklepowych mamy wybitnie różne kawy. Zapakowane są one w różnorodne opakowania, pudełeczka, woreczki. Niekiedy niesłychanie długo zastanawiamy się zanim wybierzemy tą słuszną. Żeby wiedzieć, jak dana kawa smakuje musimy jej spróbować. Nie ma innego sposobu na sprawdzenie jej smaku. Są kawy analogiczne do siebie w smaku, jakkolwiek są również i takie całkowicie przeróżne.

Kawę można poddać klasyfikacji. Wyróżnia się kawy w ziarenkach, kawy rozpuszczalne oraz te, które są liofilizowane. W Polsce najatrakcyjniejsze są kawy rozpuszczalne. Większość z nas pije właśnie takie kawy. Kiedyś nie były one dostępne. Należy było sprowadzać je z zagranicy – a to czasami było bardzo zawiłe.

Kupowało się wobec tego kawy w ziarnach oraz słusznie przygotowywało do parzenia – mieliło w młynkach do kawy tak, by uzyskać godziwą strukturę takich ziaren, aby rozdrobnić je. Nie mogły być zanadto drobne, lecz oraz nazbyt grube. Każdy sam musiał określić, jaka kawa smakuje mu najbardziej. Obecnie mamy nadzwyczaj kolosalny wybór kaw. Są różnorodne smaki, różni producenci.

Dodaj komentarz