Jakie znaczenie ma konserwacja odkurzacza?

Konserwacja odkurzacza jest niezbędna, jeśli chcesz mieć pewność, że Twój odkurzacz działa jak najlepiej. W końcu, jeśli tak nie jest, twoje podłogi nie są tak czyste, jak powinny. Jeśli chodzi o konserwację odkurzacza, istnieją cztery podstawowe rzeczy, na które należy zawsze zwracać uwagę. W kolejności częstotliwości, z jaką powinieneś mieć do czynienia, są to worki, filtry, paski i rolki.

Kiedy mówimy o radzeniu sobie z workami, tak naprawdę mówimy o tym, czego twój odkurzacz używa do przechowywania gruzu i brudu, które zasysasz co tydzień. Jeśli masz odkurzacz bezworkowy, opróżniaj go po każdym użyciu. Nie ma powodu, aby tego nie robić, a to pomoże zapobiec wysychaniu i zbrylaniu wilgotnego brudu do kosza.

Jeśli cierpisz na alergie, użyj jednorazowej plastikowej torby ze sklepu spożywczego. Wrzuć do tego brud, a następnie zwiąż go. Alternatywnie, po prostu zabierz go bezpośrednio do kosza na śmieci na zewnątrz i wyrzuć go tam. Chcesz wypłukać obudowę mniej więcej raz na trzy miesiące. Jednym z najprostszych sposobów jest wyniesienie go na zewnątrz i spłukanie go wężem ogrodowym. Usuń wszystkie filtry, które mogą zamoczyć, zanim to zrobisz.

OPRÓŻNIJ TORBĘ I WYCZYŚĆ OBUDOWĘ

Jeśli Twój odkurzacz używa worków, musisz je opróżnić, gdy będą pełne w około ¾ pojemności. Powodem jest to, jak działa przepływ powietrza w próżni. Twoja maszyna w zasadzie zasysa powietrze (i wszystko, co jest w powietrzu). W przypadku worka to powietrze jest wdmuchiwane bezpośrednio do worka, a następnie wypływa przez worek do wydechu. Kiedy twoja torba jest pełna, powietrze musi jeszcze mocniej walczyć, aby się wydostać. To dodatkowo obciąża silnik odkurzacza, co z kolei zmniejsza ogólną żywotność odkurzacza.

Co trzy miesiące wycieraj również obudowę torby. Możesz użyć wilgotnego ręcznika papierowego lub ściereczki do czyszczenia. Nie używaj niczego bardzo mokrego, ponieważ chcesz uniknąć gromadzenia się płynów w środku. Noś rękawiczki i okulary. Jeśli masz alergię, maska przeciwpyłowa uchroni Cię przed atakiem kichania. Zdziwisz się, jak brudne może być wnętrze odkurzacza.

CZY MOŻNA PONOWNIE UŻYĆ WORKA ODKURZAJĄCEGO?

Cały czas jesteśmy pytani o ponowne użycie worków próżniowych. Możesz to zrobić? Tak, ale podejmujesz ryzyko. Obecne torby są wykonane z papieru, a końce są sklejone. W końcu ten końcowy szew ulegnie ustąpieniu i skończysz z próżnią, która wypluwa brud z wydechu. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa powody ponownego użycia torby: względy środowiskowe lub koszty. Jeśli martwisz się o koszty, zalecamy przejście na odkurzacz bezworkowy. Alternatywnie nie kupuj markowych toreb. Są sprzedawcy online, tacy jak ThinkCrucial, którzy sprzedają torby nawet do 80% taniej. Jeśli martwisz się o środowisko, zainwestuj w torbę wielokrotnego użytku.

Wymiana filtra próżniowego

Jeśli lubisz oddychać czystym powietrzem, filtry w Twoim odkurzaczu są Twoim najlepszym przyjacielem i ochroniarzem. Siedzą cicho w próżni, uniemożliwiając niepożądanym wydostanie się z próżni i powrót do powietrza. W zależności od mocy filtra obejmuje to wszystko, aż do pyłków, roztoczy i innych rzeczy, które powodują kichanie.

Z biegiem czasu, gdy filtr będzie blokował coraz więcej rzeczy, będzie się zapychał. A kiedy się zatka, powietrze zrobi wszystko, aby znaleźć drogę. Oznacza to pracę wokół krawędzi filtra lub nawet powodowanie małych rozdarć. A kiedy to się stanie, twój filtr już nie filtruje. Jeśli odkurzasz co tydzień, powinieneś przeprowadzać konserwację filtra mniej więcej raz na trzy do sześciu miesięcy, w zależności od środowiska. Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie drzewa lubią zrzucać pyłki każdej wiosny, będziesz chciał częściej przeprowadzać konserwację filtrów. Zadaj sobie też pytanie czy odkurzacz bezprzewodowy naprawdę przyśpiesza sprzątanie?

Na szczęście wymiana filtra jest łatwa. Większość filtrów to wkłady. Wyciągasz stary i wyrzucasz. Szybko przetrzyj obudowę filtra wilgotną szmatką lub ręcznikiem papierowym i włóż nową.Jeśli odkurzacz ma zmywalne i wielokrotnego użytku filtry, postępuj zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi ich wypłukiwania.

Ogólnie rzecz biorąc, chcesz używać zimnej wody i żadnego mydła ani środków czyszczących. Chcesz, aby woda płynęła w przeciwnym kierunku, niż powietrze przeszłoby przez filtr. To dlatego, że nie chcesz przepychać brudu przez filtr, chcesz go wypchnąć tak, jak przyszedł. Upewnij się, że masz również wszystkie filtry. W nowoczesnych odkurzaczach często występują dwa lub trzy różne filtry. Zapoznaj się z instrukcją obsługi, aby znaleźć je wszystkie.

Za jednym razem pokryjemy mieszadło i pasy, po prostu dlatego, że są one tak splecione. Mieszadło, trzepaczka lub wałek to wirująca rzecz z włosiem. Jego zadaniem jest szczotkowanie dywanu i poruszanie nim. Gdy włókna dywanu poruszają się, brud zostaje usunięty, a odkurzacz może go wyssać. Pas to sposób, w jaki moc z podciśnienia jest przenoszona na rolkę. Silnik podciśnienia obraca wałek, który chwyta taśma. Gdy taśma się obraca, to samo dzieje się z rolką, dzięki czemu dywany są czyste.

Dodaj komentarz