Jakiego stylu pływania warto się uczyć? Typy stylów pływania

Pływaniem nazywamy ruch zachodzący w wodzie przy przeznaczeniu górnych, czy też dolnych kończyn, odbywający się z reguły bez chemicznej aparatury. Pływanie może być kultywowane zarówno wyczynowo, jak i w celach rekreacyjnych. Jest rozpowszechnione w kąpieliskach, pływalniach, sprawdza się w gorące dni, bowiem całkowicie ochładza organizm.

Pływanie sportowe opierają się na poruszaniu się człowieka w wodzie za wsparciem własnego napędu, w celu przebycia wyznaczonej odległości w jak najkrótszym czasie. Odróżniamy cztery style pływackie: motylkowy, klasyczny, freestyle i grzbietowy. Są również zawody na basenie mierzące odporność bądź też szybkości, takie jak na przepłynięcie przez kanał La Manche lub też inny pas wód otwartych. Pływanie należy rozróżnić od innych sportów wodnych uprawianych na basenie (nurkowania, pływania synchronicznego i piłki wodnej), jakich celem nie jest prędkości, ani wytrzymałość. Cykliczne chodzenie na basen przeciwdziała niewydolnościom krążenia krwi, przyśpiesza przemianę materii, wzmacnia kondycję fizyczną, wydolność oddechową, relaksuje i odstresowywuje całe ciało ludzkie – znacznie więcej na Bajerswim Jakub Bajerski. Istnieje wiele stylów pływackich, ale jedynie niektóre z nich są uznane za oficjalne. Jednym z nich jest styl motylkowy. Typowe dla niego jest jednoczesne poruszanie nad woda obiema rękami, czemu akompaniuje odbijanie się za pomocą nóg. Jednemu ruchowi ramion odpowiadają dwa odbicia się nogami. Pełna sylwetka powinna pozostawać na poziomie klatki piersiowej.

Ważna jest płynność ruchów i idealna koordynacja. Grzbietowy styl pływania znamionuje się tym, że głowa znajduje się nieprzerwanie nad poziomem wody. Pływak jest położony na plecach oraz pracę wykonują po największej części ręce i nogi, które z trudem wybijają wodę w górę. By zachować dobrą hydrostatykę, broda pływającego nie może dotykać klatki piersiowej. Najpopularniejszym style jest niemniej jednak klasyczny styl, potocznie zwany „żabką”, albowiem przypomina on ruchy egzekwowane przez żabę w czasie przemieszczania się w wodzie. Ruchy prawej oraz lewej części ciała powinny być symetryczne. Podkurczając nogi należy równolegle wykonywać mocne wymachy kończyn górnych a potem prostować ręce.

Dodaj komentarz