Który olej do silnika zakupić? Sprawdzamy typy

Olej silnikowy jest typem oleju, jaki używa się do smarowania rozmaitych silników spalinowych. Nadrzędnym zadaniem olej silnikowy jest nasmarowanie części ruchomych, ujmując ich tarcie. Kiepskim zadaniem oleju silnikowego jest to, iż oczyszcza, zapobiega korozji, poprawia szczelność i pomniejsza temperaturę silnika, przekazując ciepło poza części ruchome silnika. Oleje silnikowe są wtórnymi sztucznych związków chemicznych ropy naftowej i innych towarów używanych do wytwórczości oleju syntetycznego. Olej silnikowy składa się po największej części z węglowodorów, związków organicznych złożonych w całości z węgla i wodoru. Otrzymuje się go w procesie destylacji ropy naftowej, do którego dodaje się szereg akcesoriów, polepszających ich działanie.

Dodatkami z reguły używanymi są: przeciwkorozyjne, przeciwutleniające, obniżające temperaturę krzepnięcia i pienienia się oleju, wzmagające smarność i dyspersyjne. Istnieje dużo typów olejów, które dzielą się ze względu na ich lepkość, jakość oraz markę. Olej silnikowy jest smarem, jaki używa się w silnikach spalinowych. Pomiędzy innymi, używa się go do silników w samochodach, motocyklach, autobusach, carts, łodziach, kosiarek do trawników, traktorach, pociągach, samolotach; rozmaitym wyposażeniu w budownictwie i rolnictwie i silnikach statycznych, jak na przykład prądnice elektryczne. Olej silnikowy używa się bo w silnikach są części, które poruszają się w nadzwyczaj małych odległościach od siebie i powodują tarcie, co uwidocznia wymiana oleju. Powoduje w ten sposób stratę energii napędowej w postaci rozproszonego ciepła.

Styk pomiędzy obszarami ruchomymi zużywa części, co zamyka się obniżeniem wydajności oraz zużyciem silnika. To, z kolei, powoduje wzrost zużycia paliwa oraz zmniejszenie mocy silnika. W ekstremalnych przypadkach ma prawo doprowadzić do nieodwracalnej awarii silnika, na przykład zatarcia silnika. Aby nie dopuścić do powyższych sytuacji, należy zawsze sprawdzać poziom oleju w silniku, i w razie potrzeby uzupełniać go eleganckim olejem; albowiem nie jest rentowne oszczędzać na sprawach tak ważnych jak zdrowie stworzonego przez nas silnika.

Dodaj komentarz