Najważniejsze jest bezpieczeństwo – struktura basenu

Wszelkie dzieci kochają kąpiele. Rzeki i jeziora są jednak zanieczyszczone. Najbezpieczniej jest kąpać się na basenie. Chwilowo coraz mniejsze miasta i gminy szczycą się tym, że posiadają w swoim obrębie ogólnodostępny basen. Są nawet szkoły publiczne, jakie posiadają własną pływalnię. Zanim jednak poślemy swoje pociechy na basen, najodpowiedniej sprawić, czy jest on dobrze zabezpieczony. Prowadzona przez nas prywatna kontrola powinna mieścić szatnie, natryski, czystość oraz sam basen. Szatnie powinny mieć zamykane szafki, które zabezpieczą rzeczy naszych dzieci. Czystość basenu najodpowiedniej sprawić kontrolując stan fugi. Jeżeli basen nie jest odpowiednio czyszczony to w szczelinach i zakamarkach odszukamy brud, osad, a nawet niebezpieczne dla zdrowia grzyby.

Ważne jest także, aby sprawić płytki ceramiczne basenowe. Powinny być w solidnym stanie oraz chronić przed upadkami. W tym celu stosuje się specjalne płytki antypoślizgowe. Upadek na mokrych płytkach może spowodować poważny uraz kończyn, kręgosłupa, a nawet głowy – polecamy również basen ze stali nierdzewnej. Coraz to więcej szkół w Polsce ma własne baseny. Te, których nie stać na wybudowanie własnego organizują zajęcia z pływania na basenach miejskich. Wiele z basenów, na których pływania uczą się nasze dzieci, było postawionych kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu. Nie wszystkie z nich przeszły przez te wszelkie lata dobry remont. Źle zabezpieczony basen może być jednakże niebezpieczny, szczególnie dla dzieci.

Najważniejsze dla bezpieczeństwa są właściwe płytki ceramiczne basenowe. Te, które nie spełniają wymogów są zwykle nazbyt śliskie. Obrzeża kompetentnego basenu są obłożone, na ogół, dwoma typami płytek. Przy zajściu do drabinek oraz w miejscach, gdzie powierzchnia jest nachylona kładzie się płytki, na których poślizgnięcie jest odpowiednio niemożliwe. Poza tymi obszarami umieszcza się płytki, które też chronią przed upadkiem, jakkolwiek należą do niższej grupy antypoślizgowej. Takie zabezpieczenie basenu chroni dzieci przed upadkami, jakie mogą być brzemienne w skutkach.