Pomocne porady prawnika

Rodzice na ogół pragnęliby dla swoich dzieci kariery prawniczej. Jakkolwiek równocześnie w stworzonym przez nas kraju zaufanie do prawników bez ustanku maleje. Dotyczy to także adwokatów, chociaż dawniej pośród zawodów prawniczych cieszyły się najogromniejszym zaufaniem. Wynikało to z faktu, że adwokaci kojarzyli się z obrońcami opozycjonistów, co wywierało do nich sympatię. Po zmianach ustrojowych dostrzegamy to właśnie dzięki mediom, że adwokaci stoją po domenie nie zawsze popularnych osób publicznych.

Adwokat pomaga jednakże klientowi w imię prawa, według jakiego każdy ma do takiej obrony prawo, obojętnie od własnego stosunku do popełnionego przez niego czynu – znacznie więcej na adwokat gorzów wlkp. Choć każdy adwokat powinien respektować zasad etyki adwokackiej zawartej w Kodeksie Etyki Adwokackiej, to jednakże nie wystarcza, żebyśmy im ufali. Kodeks ten mówi klarownie, że stosunek kontrahenta oparty jest na zaufaniu i adwokat ma obowiązek zakończyć współpracę z kontrahentem jeśli ten stracił to zaufanie. Ciekawe, ilu adwokatów rzeczywiście zdecyduje się to robić w takiej sytuacji? Niezwykle w szeregu przypadków mówimy w Polsce do mecenasów, adwokatów, radców prawnych – mecenasie.

W polszczyźnie przyjęło się używać takiego określenia głównie na adwokata lub ewentualnie radcę prawnego. Takiego grzecznościowego zwrotu używamy pragnąc okazać prawnikowi szacunek, tak samo jak w liceum zwracamy się do nauczycieli panie nauczycielu, choć zazwyczaj mają tytuły magistrów. Termin ten jest zwyczajowy, kompletnie nie ma odniesienia do przepisów naszego prawa. Adwokat nazwany mecenasem ma okazję czuć się powołany do szczególnej opieki nad swoim konsumentem. Według jednej z teorii słowo to bo wywodzi się od nazwiska Maccenasa, jakiego z historii znamy jako opiekuna (mecenasa oczywiście) artystów swojej epoki. Czy współczesny adwokat jest rzeczywiście opiekunem swojego klienta czy nie, to mocno dyskusyjna sprawa. Przeważnie zapewne tak, jakkolwiek spadek zaufania do zawodu prawnika mówi nam, że jest to zwrot tylko grzecznościowy, pozbawiony tej pozytywnej treści. Choć każdy starannie wykonujący swój zawód adwokat może zasłużyć na takie miano. Co pomogłoby, bezsprzecznie, przywróceniu zaufania do tego zawodu.

Dodaj komentarz