Porady dotyczące kawy – wypróbuj, jeżeli ubóstwiasz kawę

Od czasu gdy kawa pojawiła się w nieomalże każdym zakamarku świata przede wszystkim za sprawą Imperium Osmańskiego nie ma chyba człowieka, który oparłby się temu „szatańskiemu trunkowi”, naturalnie mowa tu o hobbystach oraz degustatorach, a nie o kimś kto w ogóle go nie znosi. Przez dużo lat ludzie opracowali mnóstwo sposobów na spożycie zwanej w państwach arabskich kahvy. Pobudzające właściwości ziaren w pierwszej chwili budziły mnóstwo kontrowersji w szczególności na Bliskim Wschodzie, ich spożycie pozostało zakazane w roku 1511 w Mekce, a w Kairze dwadzieścia jeden lat później.

Pierwsze kafeterie stawały się czasami forami gwarnych debat na temat tego specyfiku, co wybitnie niepokoiło sułtanów. U schyłku wtrąconego już poprzednio – szesnastego – wieku wszystkie zakazy przestały obowiązywać, w tym czasie zarazem Imperium Osmańskie jako pośrednik komercyjny stało się nadzwyczaj mocne i zaczęto je nazywać „mocarstwem kawowym”. To za sprawą Turków na polskie ziemie pod zakończenie siedemnastego wieku od południa trafiła kawa, kiedy oni to wtedy piastowali rządy nad Mołdawią. Wielką miłością do kawy pałał zwycięski pod Wiedniem król polski Jan III Sobieski, więc dzisiaj z pewnością moglibyśmy nazwać go kawoszem.

W pierwszej kolejności uznawana za niesmaczną, a nawet i wrogą kawa rozpowszechniła się „na dobre” w kraju wówczas na przełomie siedemnastego i osiemnastego wieku, w wtrąconym przedziale czasowym w Gdańsku powstały pierwsze kafeterie zwane kafehausami – dziś polecamy najlepsza kawa ziarnista. Jednak mimo licznych protestów przeciwników, zyskiwała coraz to szersze grono uznania, do tego stopnia że A.K. Czartoryski w 1779 roku napisał nawet komedię pod tytułem „Kawa”, a w 1795 ukazał się pierwszy w języku polskim podręcznik dla kawiarzy w przekładzie z języka francuskiego. Oryginalnie kawę pito na sposób wschodni inaczej czarną oraz bez jakichkolwiek akcesoriów.

Prędko jednak przyjęły się wersje ze śmietaną, cukrem, a nawet oraz solą. Obecnie mamy dużo wersji parzenia i podawania kawy. Najatrakcyjniejsze warianty napoju kawowego legendarne nie tylko w Europie jednakowoż oraz na całym świecie to na przykład jedna z wielu: mocca, jakiej bazą jest kawa rozdrabniana.

Dodaj komentarz