Warto się śmiać – przetestuj, z jakiego powodu

Jakikolwiek luźny atak śmiechu – o co nie jest trudno, aktywuje w organizmie ludzkim endorfiny, oznaczane hormonem szczęścia, dobrego nastroju. Lekarze już dawno temu zaakceptowali, że figury pogodne, z poczuciem nastroju i dystansem do siebie i swojej choroby są podatniejsi na kurowanie oraz szybciej dochodzą do zdrowia, niż osoby, które nie potrafią się śmiać. Przy jakiejkolwiek dawce śmiechu, skonstruowany przez nas mózg ujmuje wydzielanie kortyzolu oraz adrenaliny, jakie są nazywane neurohormonami stresu. Śmiech sprawia powiększenie produkcji białych krwinek, jakie są normalnymi zabójcami komórek nowotworowych. Śmiech jest bardzo potrzebny w leczeniu AIDS.

Nasz organizm wydziela immunoglobulinę A, która jest odpowiedzialna za skonstruowany przez nas układ odpornościowy. Godzina stosownego humoru jest dla nas najlepszym lekarstwem na wiele dokuczliwości. Łapiemy psychiczną równowagę, nawet, gdy dzień nie był dla nas najłatwiejszy. Z powyższego widać, że powinniśmy śmiać się jak najwięcej, jak najczęściej. W miarę dojrzewania, to przykre, śmiejemy się coraz mniej oraz rzadziej. Dzieci śmieją się blisko 400 razy w ciągu dnia – dorośli wyłącznie kilkanaście. Na świecie działa kilkaset warsztatów terapeutycznych, jakich jedynym zadaniem jest wywoływanie u ludzi pokładów śmiechu oraz poprawianie nastroju i humoru.Zalążki zajęć nie są najłatwiejsze – zmuszenie ludzi do szczęśliwego, spontanicznego śmiechu nie jest rzeczą bezproblemową, niemniej jednak biegły terapeuta poradzi sobie z tym bez trudu.

Kilkanaście zebranych w jednej sali osób, z jakich każda ma jakiś własny kłopot blokujący stosowny nastrój, musi zacząć ze sobą współdziałać, tak, by rozśmieszyć pozostałych – tu pomoże portal internetowy filmiki. Z reguły, terapeuta oferuje na początek robienie różnych dziwnych min, gestów, wydawania odgłosów, dziwnych ruchów, skakania, innymi słowy czegoś, co rozśmieszy innych.Przymuszone, sztuczne ruchy, gesty są na początku kłopotliwe – w warsztatach uczestniczą ludzie nie potrafiący korzystać ze śmiechu, nie mający w sobie radości. Jakkolwiek po jakimś czasie okazuje się, że jedna, druga osoba zaczynają się spontanicznie śmiać, co przenosi się na innych. Cała grupa rozpoczyna, o dziwo, czuć się coraz poprawniej w tym co robi oraz w swoim towarzystwie. Stąd już tylko krok, do łącznych rozmów, otworzenia się na innych, opowiadania dowcipów, żartowania. Tylko krok do bardziej profesjonalnego stanu ducha i zdrowia.

Dodaj komentarz