Wizytacje oraz badania USG w trakcie ciąży

Od pierwszego go dwudziestego tygodnia do ginekologa idzie się co miesiąc, później co trzy tygodnie, a na 6 tyg. przed porodem co tydzień. Należy pilnować kontrolnych badań zlecanych przez medyka prowadzącego oraz wykonywać je regularnie. Co miesiąc wykonuje się morfologię krwi, oraz raz w miesiącu zrobić kontrolną analizę moczu. W czasie 24-26 tygodnia ciąży doktor ma obowiązek wycelować damę w ciąży na test analizujące poziom glukozy we krwi. Badanie to bazuje na pobraniu krwi po wypiciu szklanki wody z rozluźniona glukozą. Pomaga ono w stwierdzeniu czy nie grozi damie cukrzyca ciążowa, jaka żąda od kobiety przyjmowania wielu lekarstw oraz zmiany diety.

Prócz tego blisko trzech, czterech razy w ciąży egzekwowane jest badanie USG, około 12 tygodnia, po 22 tyg, 30 tyg. oraz ewentualnie przed samym rozwiązaniem. Badanie USG polega na kontroli płodu i wyznaczeniu jego parametrów oraz regularności rozwoju płodu. Badanie USG przeprowadzane w 12 tygodniu ciąży ma na celu przetestowania czy zarodek dobrze się usadowiło raz przejrzenia prawidłowości wagi i wzrostu do okresu ciąży.

Następne badanie w czasie standardowej i prawidłowej ciąży realizuje się w 22 tygodniu ciąży, żeby obejrzeć poszczególne narządy m.in. serce dziecka, wówczas można także próbować wskazać płeć dziecka, sprawdź bilansdziecka.pl. Następne i niejednokrotnie już ostatnie USG wykonywane jest po 30 tygodniu ciąży, dzięki niemu jesteśmy w stanie wskazać wagę oraz ułożenia maluszka podczas porodu. Jeżeli położenie maluszka jest nieprawidłowe lub waga jest nadmiernie obszerna, lekarz przygotuje pacjentkę do porodu poprzez cesarskie cięcie. Jeśli zdecydowałyśmy się na ciąże po 35 roku życia, należy uskutecznić badania przedporodowe zezwalające na wczesne wykrycie wad i ich leczenie. Pierwsze skurcze porodowe są delikatne oraz z początku sporadyczne. Przypominają tępe bóle miesiączkowe i rozchodzą się w kierunku bioder i krzyża lub promieniują od krzyża do podbrzusza. Stopniowo mogą się nasilać i stawać się coraz bardziej regularne i trwają dłużej, jest to znak, iż poród się rozpoczął. Wypada wówczas zacząć mierzyć czas ich trwania oraz odstępy między nimi.

Dodaj komentarz