Współczesna balustrada przy ogromnych schodach

Przez stulecia powstawania oraz kształtowania się zasad architektonicznych powstało szereg detali, jakich funkcja konstrukcyjna bądź użytkowa zrównoważona jest misją strojną. Są to na przykład wszelkie detale dźwigające i wspierające, jak kolumny, filary czy konsole. Ich całkiem klarowne zadanie konstrukcyjne było od zawsze napełnione należyta estetyką, wpisaną w styl kompletnej budowli. Innym architektonicznym elementem o dwojakiej funkcji są balustrady. Ich rola praktyczna polega na zabezpieczaniu biegu schodów, balkonów, tarasów, mostów, niekiedy dachów.

Balustrady umieszcza się zazwyczaj na ich krawędzi. Na strukturę balustrady składają się pionowe słupki, wypełnienie powierzchni miedzy słupkami i poręcz. Te trzy fundamentalne składniki balustrady mogą być opracowane w najrozmaitszy sposób oraz wykonane z różnych materiałów. Właśnie sposób opracowania włącznie rodzajem materiału decyduje o stylistyce balustrady, stylu architektonicznym, do którego nawiązuje i lepszym lub też gorszym wkomponowaniu tego detalu w całość budynków.

Każda reprezentacyjna budowla wyposażona jest w co najmniej jedną, okazałą klatkę schodową, jaka stanowi wizytówkę gospodarza dla wchodzących nią gości. Taka klatka schodowa ma okazję być także kontynuacją schodów zewnętrznych, tworzących oś elewacji rezydencji. Rozwiązanie kompozycyjne ciągu komunikacyjnego dopełnione jest przez balustrady – przetestuj nowoczesne balustrady. Zamontowane na krawędzi stopni balustrady biegną po linii, jaką wytycza bieg schodów – po linii prostej, po łuku lub też bardziej skomplikowanej krzywej.

Wysokość balustrady przy schodach wynosi na ogół 1, 10 m. Słupki, bądź też pręty konstrukcyjne osadzone są co kilka stopni. Od góry ulokowana jest na nich poręcz. Barierka wykonana być musi z materiału odpornego na ścieranie, gładkiego i przyjemnego w dotyku. W balustradach kamiennych, poręcz z reguły jest z tego samego rodzaju kamienia. Poręcze drewniane mogą stanowić wykończenie balustrad drewnianych lub metalowych. W okazałych klatkach schodowych z kamiennymi stopniami wykorzystywane bywają balustrady mosiężne lub ewentualnie żeliwne, w pewnych momentach złocone.

Dodaj komentarz