Z jakiej przyczyny paski klinowe są wytwarzane z gumy?

Dzięki technologicznemu rozwojowi w przemyśle gumowym mogliśmy być świadkiem wielu renomowanych wydarzeń. Wolno do nich zakwalifikować pomiędzy innymi pierwsze zawody Formuły 1, czy jakiekolwiek inne wyścigi i ważne rajdy, które nie mogłyby się odbyć bez gumowych opon i innych detalów nie zdołałyby się odbyć. Wobec tego już teraz wszyscy wiemy jak ważne w naszym życiu są wyroby gumowe. Wróćmy na chwilę do jednego z ważnych odkryć Charlesa Goodyeara. Było nim odkrycie ebonitu. Ebonit to nic innego jak twarde oraz bardzo wytrzymałe tworzywo sztuczne. Dostaje się go w procesie wulkanizacji, w środowisku o temperaturze dwudziestu stopni Celsjusza. Może to być wulkanizacja chemicznego bądź też naturalnego kauczuku. W jego skład wchodzi zdecydowanie znacznie więcej siarki niż w standardowej gumie. To oczywiście temu zawdzięcza on własną gęstość, twardość i wytrzymałość.

Dzięki temu wyroby z ebonitu ścierają się odważnie wolniej niż stereotypowa guma z kilkoma procentami siarki. Na ogół wytwarza się ebonit w kolorze czarnym bądź też także ciemnobrązowym. Wyśmienicie nadaje się on do mechanicznej obróbki – wypróbuj pasek zębaty. Jego grubość i nieprzepuszczalność powietrza powoduje, iż jest on doskonałym surowcem do izolowania ciepła. Z tego samego powodu jest również nadzwyczaj odporny na riposty z rozmaitymi substancjami chemicznymi. To smutne mimo własnej twardości, najwyższej gęstości cząsteczek ebonit posiada minusy. Jednym z nich jest jego kruchość.

Zwłaszcza, kiedy jest wystawiony na przedsięwzięcie warunków atmosferycznych. Produkty gumowe z ebonitu to pomiędzy innymi skrzynki akumulatorowe, ustniki do fajek, wykładziny antykorozyjne, wykładziny ochronne, konkretnych części wiecznych piór, rączek noży, nieco tańsze szczegóły równie tanich instrumentów muzycznych. Jest to niezwykle duża rodzina towarów. Ebonit ma też swoje wykorzystanie w tworzeniu drobnych sprzętów elektrotechnicznych. Oprócz tego używa się go do izolowania elementów w przemyśle radiowym.

Dodaj komentarz